sayfa içeriği Skip to main content
search

Zor bir dil öğrenmek son derece tatmin edici olabilir. Ayrıca zaman zaman sinir bozucu olabilir.

Murat Yardımcı

Bu yazıda, öğrenmesi en zor dillerden bazılarına göz atacağız ve onları bu kadar zor yapan şeyin ne olduğunu ele alacağız. Sizce genel olarak öğrenmesi en zor dil hangisi? Hadi bulalım!

Bir dili dünyada öğrenilmesi en zor dil olarak tanımlamak zor bir kavramdır. Bir dili öğrenmenin zorluğu, öğrencinin ana diline (veya dillerine) ve ayrıca öğrenmiş olabilecekleri diğer dillere bağlıdır.

Bağlam adına bir örnek: Okulda Fransızca, İspanyolca, Almanca ve Latince öğrenen anadili İngilizce olan biriyim. Şahsen, İspanyolca’yı öğrenmesi en zor olanı buldum, ancak bu, dilde doğuştan gelen bir zorluktan mı yoksa daha uzun bir eğitim süresinden ziyade yoğun, bir yıllık bir kurs olduğu gerçeğinden mi kaynaklanıyor? Yoksa sadece İspanyolca öğretmeninin üslubu diğer dil öğretmenlerinin yöntemlerinden farklı mıydı?

Daha sonra Portekizce öğrendiğimde nispeten kolay buldum. Hem İspanyolca hem de Latince’de bu ilk temele sahip olmadan daha zor bulur muydum? Ya İngilizce benim ana dilim değilse?

Bu tür sorular, tek bir dili öğrenmesi en zor olarak adlandırmanın karmaşıklığını gösterir. Ancak, dikkate alınması gereken tek şey bunlar değildir. Bazı diller, erişilemezlikleri nedeniyle öğrenmek zordur. Sarcee veya Potawatomi gibi 100’den az konuşmacıya sahip bir dili konuşmayı öğrenmek istiyorsanız, yerel yetişkin eğitim merkezinizde veya hatta çevrimiçi olarak ders bulamazsınız. Bu tür dillerin çoğunun sözlükleri ve hatta yazılı biçimleri yoktur, bu da dilbilgisi ile ilgili hususlar göz önünde bulundurulmadan önce bunlara erişilmesini ve dolayısıyla öğrenilmesini çok zorlaştırır.

Bunların hepsini söyledikten sonra, burada Tomedes’te bir meydan okumayı seviyoruz! Öyleyse, tartışmasız olarak öğrenilmesi en zor dilin ne olabileceğine bir göz atalım.

Çin-Tibet Dil Ailesinde Öğrenilmesi En Zor Dil Hangisidir?
Çin-Tibet dil ailesiyle başladık, çünkü bu dillerin çoğu İngilizce konuşanların kavraması özellikle zor.

Mandarin Dilini Öğrenmek Zor mu?
Dünyanın en eski dillerinden bazıları Çin’den geliyor (bunlar hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıya bakın) ve öğrenmesi en zor olanlardan bazıları. Çince öğrenmek zor mu? Birçok İngilizce konuşan kişi bunu kesinlikle zor buluyor. Aslında Mandarin, ton yapısı ve karmaşık senaryosu nedeniyle İngilizce konuşanlar için en zor dillerden biridir.

Öğrenme kaynaklarının eksikliği, Mandarin dili konuşacak birçok kişi için de bir sorundu. Ancak, Mandarin öğrenmeye ilgi duyanlar için çevrimiçi olarak sunulan çok çeşitli kaynaklarla, bu son yıllarda önemli ölçüde değişti.

İngiltere’de Mandarin öğrenimi hızla artıyor. 2018’de 3.500’den fazla öğrenci Mandarin Çincesi GCSE’lerini üstlendi ve British Council, Çince’nin artık devlet okullarının %8’i ve bağımsız olarak yönetilen okulların %32’si tarafından bir GCSE seçeneği olarak sunulduğunu bildiriyor.

Kantonca Öğrenmesi Zor mu?
Kantonca’nın başlı başına bir dil mi yoksa Çince’nin bir lehçesi mi olduğu konusunda pek çok tartışma var. Bu özel tartışmayı daha ayrıntılı incelemek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayın! Hangisini düşünürseniz düşünün, Kantonca, halihazırda Mandarin dilini konuşanlar da dahil olmak üzere, öğrenciler için pek çok sorun teşkil eder!

Kantonca ve Mandarin, yazı sistemleri söz konusu olduğunda birçok özelliği paylaşır, ancak iki dil karşılıklı olarak anlaşılır değildir. Kantonca öğrencileri sadece binlerce logografik karakterin anlamını öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda telaffuz ettikleri kelimenin anlamını şekillendirmek için ses perdelerini kullanarak konuşmacıların kullandığı sekiz tonla da ilgilenmeleri gerekir. Mandarin, karşılaştırma yoluyla, sadece dört ton kullanır, bu da Kantonca’yı öğrenmeyi tartışmasız daha zor hale getirir.

İngilizce Konuşanlar İçin Birmanca Öğrenmesi Zor mu?
Teknik olarak, bugünlerde Birmanya ‘Myanmar dili’ olarak biliniyor, ancak çoğu İngilizce konuşan kişi hala ona Birmanya diyor.

Öğrenme zorluğu açısından Birmanca, İngilizce konuşanlar için Mandarin veya Kantonca öğrenmekten daha kolay bir seçenektir. Yabancı Hizmetler Enstitüsü (FSI), onu Kategori IV dil olarak sınıflandırır, yani okuma ve konuşmada genel yeterliliğe ulaşmak için yaklaşık 1.100 saat çalışma gerektirir. Hem Mandarin hem de Kantonca, aynı yeterlilik seviyesini elde etmek için yaklaşık 2.200 saatlik çalışma gerektiren Kategori V dilleridir (en zor kategori).

Peki İngilizce konuşanlar için Birmanca öğrenmek neden zor? Temelde Myanmar dışındaki yüksek kaliteli kaynakların ve öğretmenlerin, hatta internetin elinizin altında olmasına rağmen eksikliğinden dolayı! Birmanya’nın oldukça sınırlı coğrafi yayılımı, sınırlı öğrenme fırsatları anlamına gelir. Bunun dışında, Birmanya alfabesi, dil bilgisi ve kelime bilgisi, anadili İngilizce olan öğrenciler için belirli zorluklar yaratır.

Bai Dilini Öğrenmek Zor mu?
Çin’in bir başka dili olan Bai, üç veya dört ana lehçeyi konuşan bir milyondan fazla konuşmacıya sahiptir. Ağırlıklı olarak Yunnan eyaletinde bulunan Bai hoparlörleri, konuşurken sekiz ton kullanır. Bu, tıpkı Kantonca öğrenirken olduğu gibi, İngilizce konuşanlar için bir sorun teşkil edebilir. Modal ve modal olmayan tonları, tonal olmayan bir dil geçmişinden gelenler için kırmak zor olabilir.

Romantik Dil Ailesinden Öğrenilmesi En Zor Dil Nedir?
İspanyolca, İtalyanca, Katalanca, Portekizce, Fransızca ve Rumence gibi Romantik diller, genellikle İngilizce konuşanlar için en kolay öğrenilen diller olarak kabul edilir. FSI, Latince’den türeyen bu altı dilin hepsini Kategori I dilleri olarak sıralar – öğrenmesi en az zaman alan diller, genel yeterliliği elde etmek için sadece 575-600 saat gerekir.

Çoğu öğrenci, Romence’yi öğrenmesi en zor Roman dili olarak görme eğilimindedir, ancak hadi diğer yarışmacılardan bazılarına da bir göz atalım.

Rumence Öğrenmek Zor mu?
Romence, diğer Roman dilleriyle pek çok benzerliğe sahip olsa da, onu diğerlerinden ayıran bir dizi gramer tuhaflığına sahiptir, bu yüzden çoğu kişi onu o ailede öğrenmesi en zor dil olarak kabul eder.

Romence, birçok yönden, özellikle dilbilgisi söz konusu olduğunda, Latin köklerine diğer Roman dillerinden daha sadık kalır. İlk olarak, büyük/küçük harf çekimleri olan tek FSI Kategori I dilidir. Ayrıca, isimler için nötr cinsiyeti korur ve öğrenciler için daha fazla karmaşıklık katmanı ekler.

İspanyolca Öğrenmek Ne Kadar Zor?
İspanyolca’nın Tomedes’in 2020’de öğrenilecek en iyi 15 dil listesinde önemli bir yer alması tesadüf değildi (diğer 14’ü keşfetmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz). Latin Amerika’da ve İspanya’da yaygın olarak konuşulan bu dil, nispeten basit gramer ve fonetik telaffuzu nedeniyle genellikle İngilizce konuşanlar için öğrenmesi zor bir dil değildir.

Portekizce Dilini Öğrenmek Zor mu?
Hem Portekizce hem de İspanyolca öğrenmeye çalışanlar, genellikle ilkini öğrenmenin daha zor olduğunu düşünürler. Nedeni basit – Portekizce kelimeleri tahmin ettiğiniz gibi telaffuz etmiyorsunuz! Bununla birlikte, Portekizce telaffuzun temel kurallarına hakim olduğunuzda ve tanıdık olmayan kelimeleri makul bir doğruluk derecesi ile telaffuz edebildiğinizde, öğrenme yolculuğu çok daha sorunsuz hale gelir.

Fransızca Öğrenmek Zor mu?
Fransızca, İngilizce konuşanlar için bazı gramer sorunlarının yanı sıra fonetik söz konusu olduğunda da bazı zorluklar sunar. Çoğu zaman, dildeki kuralların istisnalarının sayısı kadar çok olması, öğrencileri ve telaffuzu erteler!

Cermen Dil Grubunda Öğrenilmesi En Zor Dil Hangisidir?
Cermen dilleri arasında İngilizce, Almanca, Felemenkçe, Danca, İsveççe, İzlandaca, Faroece ve Norveççe bulunur. Bunlardan hangisinin öğrenmesi en zor olduğuna bir göz atalım.

Almanca Dilini Öğrenmek Zor mu?
Almanca, İngilizce konuşanlar için öğrenmek için aşırı karmaşık değildir, ancak FSI onu Kategori II (750 saatlik eğitim) olarak sıralamaktadır. Almanca’nın isim cinsiyetleri ve çok sayıda bileşik kelime, onu zorlaştırabilir – bu nedenle Kategori I değil, Kategori II’dir!

Hollandaca Öğrenmek Ne Kadar Zor?
İngiliz kulağına, Hollandaca ustalaşması zor bir dil gibi gelebilir, ancak aslında hayal edebileceğinden daha kolaydır. İngilizce konuşan öğrencileri gerçekten çıldırtabilecek tek kısım, İngilizce’ninki yerine iki makalenin (de ve het) kullanılmasıdır.

Danca Öğrenmek Ne Kadar Zor?
Felemenkçe gibi, Danca da FSI tarafından Kategori I dili olarak derecelendirilir ve yeterliliğe ulaşmak için 575-600 saatlik eğitim gerektirir. Dilbilgisi açısından kolay olmasına rağmen, Danca öğrenmesi en zor İskandinav dilleri olarak bilinir. İngilizce konuşanlar için mücadele, konuşma kalıplarının yanı sıra Danca konuşmacıların inanılmaz derecede hızlı konuşması gerçeğinde yatmaktadır!

Nijer-Kongo Dil Grubundaki En Zor Diller Nelerdir?
Yoruba, İbo ve Fula, anadili açısından en çok konuşulan Nijer-Kongo dilleridir. Ama öğrenmesi en zor olan hangisi? Ve toplam konuşmacılar açısından en çok konuşulan Svahili dilinin anlaşılması zor mu?

Yoruba Öğrenmek Zor mu?
Yoruba, İngilizce konuşanlar için öğrenmesi zor bir meydan okuma olabilir. Ana sorun, tını, ritim ve artikülasyondaki ince farklılıkların yaygın olarak kullanılan kelimelerin anlamlarını değiştirebilmesi gerçeğinde yatmaktadır. Benzer sesli harflerin sayısı da Yoruba öğrenmek isteyen İngilizce konuşanlar için dik bir öğrenme eğrisi olabilir.

İbo Dilini Öğrenmek Zor mu?
Birden fazla lehçe ve bir dizi özel ses ile, hangi İbo formunun öğrenileceğini bilmek bile zor! Bununla birlikte, dilbilgisi çok zor değil, tonun ilk başta telaffuz gibi zor olabileceğini düşündüm.

Fula Öğrenmek Zor mu?
Bazı yönlerden Fula’nın öğrenilmesi, ton eksikliği nedeniyle diğer Nijer-Kongo dillerinden daha kolaydır. Bununla birlikte, dilin tonlarda eksikliğini isim sınıflarında telafi eder. Fula lehçeleri genellikle her biri bir kök kelimenin anlamını değiştirmek için farklı bir son ek kullanan 24 ila 26 isim sınıfına sahiptir. İngilizce konuşan Fula öğrenenler için bol bol çalışma saatine işaret edin!

Swahili Öğrenmek Zor mu?
Birçok insan Swahili’yi öğrenmesi en kolay Afrika dili olarak görüyor. Tonal değildir ve kelimeler fonetik olarak okunur, ancak zamanları temsil etmek için kelimelerin başında kullanılan parçacıklar ilk başta birçok öğrenciyi tetikleyebilir.

Leave a Reply

Close Menu

Başarınızın anahtarı!

Ekibimiz tüm heyecanı ve dinamikliği ile sizin için yeni nesil araçlarla hizmet vermeye devam ediyor.

ÇeviriGo

Firüzağa Mah.
Boğazkesen Cd.
Set Sk. 6/2
Beyoğlu, İST

W: +90(544)462 8170
E: info@cevirigo.com

error: İçerik korunmaktadır!