sayfa içeriği Skip to main content
search

Uzaktan çalışma, birçok insanın Covid-19 salgını tarafından itildiği bir şey.

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, ekipleri ofiste olmadan çalışmanın yeni yollarını bulmak için hızla çalışmak zorunda kaldı. Bu arada çalışan eksenli olmaya uyum sağlamak zorunda kaldılar. Bazıları için korkunç bir deneyimdi, ancak diğerleri için uzaktan çalışmanın sağladığı potansiyele gözlerini açtı.

Bu yazıda, kapsamlı olarak her şeye bakacağım. Uzaktan çalışma nedir? Dil uzmanlarını işe alan uzaktan işleri nerede bulabilirsiniz? Uzaktan çalışma ile serbest çalışma arasındaki farklar nelerdir? Uzaktan çalışmanın faydalarına ve dezavantajlarına ilişkin bilgiler de dahil olmak üzere tüm bunları ve daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

U zaktan Çalışmak Ne Demektir?

Uzaktan çalışma; özünde, işi yaptığınız şirketten uzak bir yerde çalışmak anlamına gelir. Bu, ev tabanlı olmanız gerektiği anlamına gelmez. Yaklaşık altı yıldır uzaktan çalışıyoruz. Bu süre zarfında evden, denizaşırı ülkelerden, kafelerden ve sahilden çalıştık (önerilmez – kum ve dizüstü bilgisayarlar birbirine karışmamalı).

Serbest çalışmanın artmasıyla birlikte uzaktan çalışma, pandemi öncesinde de giderek yaygınlaşıyordu (bundan biraz sonra bahsedeceğim). Pandemi bu eğilimi hızlandırmaya hizmet etti.

Şubat 2021 tarihli bir McKinsey raporuna göre, “Yalnızca üretkenlik kaybı olmadan yapılabilecek uzaktan çalışma göz önüne alındığında, gelişmiş ekonomilerdeki işgücünün yaklaşık yüzde 20 ila 25’inin haftada üç ila beş gün arasında evden çalışabileceğini görüyoruz. Bu, pandemi öncesine göre dört ila beş kat daha fazla uzaktan çalışmayı temsil ediyor.”

Uzaktan çalışma, birçoğumuza zorlanmış olabilir, ancak öyle görünüyor ki, burada kalacak. McKinsey ayrıca, Ağustos 2020’de 278 yöneticiyle yaptığı ankette, ofis alanlarını ortalama olarak %30 azaltmayı planladıklarını buldu. Dediğim gibi, uzaktan çalışma kalıcı.

Serbest Çalışma vs Uzaktan Çalışma

Uzaktan çalışma yapabilmek için dil becerilerinizi nasıl kullanabileceğinizi incelemeden önce, önce uzaktan çalışanlar ve serbest çalışanlar arasındaki farklara hızlıca bir göz atalım.

Uzaktan çalışan, çalıştığı şirketten farklı bir yerde çalışan kişidir. O şirkette istihdam edilebilirler, danışman olarak çalışabilirler veya gönüllü veya stajyer olabilirler.

Serbest çalışan ise bir veya daha fazla şirket için doğrudan istihdam edilmeden çalışan kişidir. Müşterilerinin ofislerinden birinde veya uzaktan çalışabilirler (çoğu serbest çalışan için olduğu gibi).

Avantajlar

Uzaktan çalışmanın avantajları, işin doğasına bağlıdır. Örneğin, serbest çalışanlar, çalışma saatlerini ayarlamak ve izin almak gibi konularda çalışanlardan daha fazla özgürlük ve esneklik yaşama eğilimindedir.

Bununla birlikte, genel olarak, tüm uzaktan çalışanlar, işe gidip gelmek zorunda kalmadan zamandan tasarruf ederek fayda sağlar. Bu, çalışmak veya bir boş zaman etkinliğinin tadını çıkarmak için harcanabilecek ve aksi takdirde haftada birden çok kez aynı tekrarlayan yolculuğu üstlenmek için boşa harcanacak fazladan zamandır. Giderek daha az insanla, gezegen de fayda sağlıyor.

Birçok uzaktan çalışan, ofis için “giyinmek” zorunda kalmama özgürlüğünün de tadını çıkarıyor. Bu, pijamalarınızla çalışmak anlamına gelmez (ancak bazı uzaktan çalışanlar kesinlikle çalışır ve bu sizin için işe yararsa, bu harikadır), ancak dilerseniz takım elbiseden daha rahat bir şeyler giymek anlamına gelebilir.

Uzaktan çalışma ayrıca önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlayabilir. Evden çalışmak, işe gidip gelmek için ödeme yapmamak anlamına gelir. Ayrıca, evde yemek yemek, her gün bir sandviç dükkanından öğle yemeği yemekten daha ucuz olduğu için, işe giderken kahve ve eve dönüş yolculuğunu kolaylaştırmak için biraz tatlı bir şey olması bir yana, yiyecek harcamalarından tasarruf etme şansı da sunuyor.

Uzak çalışanların coğrafi olarak ofise bağlı olmaları gerekmediğini ve maliyet tasarrufu potansiyelinin çok daha fazla arttığını düşünün. Şehir merkezinde yaşam, banliyölerdeki yaşamdan daha pahalı olma eğilimindeyken, kırsal kesimde ve hatta denizaşırı ülkelerde yaşam daha ucuz olabilir. Örneğin, Londra’da bir şirkette çalışabilen ancak Tayland’da yaşayan bir uzaktan çalışan, Londra’da yaşamak zorunda olan bir işçiye kıyasla küçük bir servet biriktirebilir.

Dezavantajlar

Uzaktan çalışmanın dezavantajları da olabilir. Bazı insanlar sabah işe gidip gelmenin vızıltısının iş günlerini başlatmak için doğru türde enerji sağladığını düşünüyor. Diğerleri, günü iş arkadaşlarıyla dolu bir ofiste geçirmekten kaynaklanan sosyal etkileşimden yararlanır. Uzaktan çalışmak tüm bunları ortadan kaldırıyor ve ofis ortamına alışmış birçok işçi, gün boyu kendi başına çalışmanın sessizliğine uyum sağlamakta zorlanıyor.

Uzaktan çalışma, teknik açıdan da zor olabilir. Bir ofiste çalışırken, çalışma düzeniniz tam olarak doğru değilse tavsiye, rehberlik ve kit sağlamak için genellikle bir BT personeli bulunur. Uzaktan çalıştığınızda, herhangi bir sorunla kendiniz ilgilenmeniz gerekir. Dizüstü bilgisayarınızın hoparlörlerinden ses gelmemesi gibi ofiste küçük bir sorun olabilecek bir şey, bir Zoom toplantısını yönetmeye çalışırken ve katılımcıların hiçbirini duyamadığınızda aniden büyük bir sorun haline gelebilir ve düzeltmenize yardımcı olacak kimse yok.

Meslektaşlardan fiziksel olarak uzak kalmak, özellikle yakın çalışan ve günü birbirinden fikir alışverişi yaparak veya pratik ve duygusal destek sağlayarak geçiren ekipler için, ekip ruhu üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Evet, teknoloji çok yol kat etti ve Zoom, Slack ve diğer yazılımların doğru kombinasyonunun ekip ruhunu canlı tutmaya yardımcı olmak için yapabileceği çok şey var, ancak doğru dengeyi bulmak zaman alabilir ve bazı uzaktan çalışanlar için bu asla sadece ofisteki meslektaşlarınızla birlikte olmakla aynı şey değildir.

Uzaktan çalışan işlerinin popülaritesi artıyor. Bu uzaktan çalışma trendinin bir parçası olacak mısınız? Dışarıda becerilerinize ihtiyaç duyan ve siz evden çıkmadan ödeme yapmaktan mutluluk duyan şirketler var. Tek yapman gereken onları bulmak.

Murat YARDIMCI

Evden uzaktan çalışma yapmanın çalışanların ruh sağlığı üzerinde etkileri vardır. Bazı uzaktan çalışanlar, işe gidip gelme stresini ve iş günü boyunca başkalarıyla sürekli etkileşim kurma ihtiyacını ortadan kaldırmanın bir sonucu olarak zihinsel sağlıklarının iyileştiğini görüyor. Diğerleri, aynı etkileşimin yokluğundan kaynaklanan ezici bir yalnızlık ve izolasyon hissi hisseder.

Uzun vadeli olarak uzaktan çalışmak için dil becerilerinizi kullanmayı düşünüyorsanız, bunun olası zihinsel ve duygusal etkisini dikkatlice düşünün.

Fiziksel sağlığınızı da düşünün. Eğer ofise yürümek veya koşmak için kullandıysanız, uzaktan çalışmak yerine gününüze nasıl egzersiz yapacaksınız?

Leave a Reply

Close Menu

Başarınızın anahtarı!

Ekibimiz tüm heyecanı ve dinamikliği ile sizin için yeni nesil araçlarla hizmet vermeye devam ediyor.

ÇeviriGo

Firüzağa Mah.
Boğazkesen Cd.
Set Sk. 6/2
Beyoğlu, İST

W: +90(544)462 8170
E: info@cevirigo.com

error: İçerik korunmaktadır!