sayfa içeriği Skip to main content
search

Yabancı dil öğrenmek büyük bir motivasyon ve sıkı çalışmayı gerektirir. Ancak bir sonraki büyük zorluk, özellikle dil sizin gelir kaynağınız olduğunda, dil yeterliliğini korumak ve becerileri taze tutmaktan kaynaklanmaktadır. Bir akıcılık düzeyine ulaşmış olsanız bile, çoğu dil öğrencisi öğrendiklerini kullanmanın ve uygulamanın yollarını bulmaya devam etmelidir.

Herhangi bir dilde yeterliliği korumanın bazı yolları ve stratejileri şunlardır:

1. Tutarlı olun

Dil yeterliliğini sürdürmek, odaklanmış, tutarlı olmak ve iyi öğrenme alışkanlıklarını kalıcı kılmakla ilgilidir. Kaslar gibi, dil becerileri de bozulmayı önlemek için tutarlı bir şekilde kullanılmalıdır. Bu alıntı bunu en iyi şekilde özetler: “Eğer ısrarcıysanız, bunu elde edersiniz. Tutarlıysanız, tutarsınız.” Düzenli olarak bir dil etkinliği yapmak büyük bir fark yaratabilir.

Daha önce önerdiğimiz dil öğrenme ipuçlarından biri, öğrenmeyi günlük hayatınızın bir parçası haline getirmektir. Sabah işe gidip gelirken müzik ve podcast dinleyin, günde en az 15 dakika okuyun veya her gece kelimeleri gözden geçirin. Ustaca dil öğrenme araçlarının mevcudiyeti ile, kendi rahatınıza göre gözden geçirmek ve yeniden öğrenmek çok daha kolay. İnceleme için günlük bir hatırlatıcı ayarlamak da çok yardımcı olur.

Bu ipuçları, yabancı bir dile maruz kalan ve nadiren ana dillerini kullanan, denizaşırı ülkelerde yaşayan çok dilli kişiler için de geçerlidir. Ana dilinizin de bakıma ihtiyacı var, çünkü belli bir süre sonra yeterliliğinizi de kaybedebilirsiniz. Günlük haberleri ana dilinizde okuyun, arkadaşlarınızla ve ailenizle düzenli sohbetler ve görüntülü görüşmeler yapın, en yeni filmleri izleyin ve en sevdiğiniz şarkıları dinleyin.

2. Öğrenme platosunun üstesinden gelin
Dil öğrenenlerin çoğu, öğrenme platolarına ulaşır ve bir sonraki adımda ne yapacakları konusunda kararsız hale gelir. Sonunda artık ilerlemediklerini hissederler ve öğrenmeyi o kadar çabuk bırakırlar. Bu düşüş, genellikle orta düzeyde akıcılığa ulaşmış kişilerin başına gelir. Kaçınılmaz ama iyi haber şu ki, bunun üzerine çıkmak mümkün.

Coşkuyu yüksek tutmanın püf noktası yaratıcı teknikler ve stratejiler kullanmaktır. Dizileri ve filmleri altyazısız izleyin. Kısa bir hikaye yazın. Kendinize meydan okuyun ve ifadeleri, deyimleri ve günlük konuşma terimlerini öğrenmeye devam edin. Diller gelişir, böylece her zaman öğrenilecek ve edinilecek yeni kelimeler ve ifadeler olacaktır. Farklı yaş gruplarından insanlarla konuşarak kendinizi haberdar edin. Platonun üstesinden gelmek için kelime dağarcığınızın derinliğini ve genişliğini artırmayı hedefleyin ve daha ne kadar öğreneceğinize şaşıracaksınız.

Sorunlu alanlarınıza odaklanın ve zayıf noktalarınızı geliştirmeye çalışın. Konuşmakta zorlanıyorsanız, yabancılarla buluşmalara katılarak veya yerel bir tur rehberi olarak anadili İngilizce olan biriyle çevrimiçi veya yüz yüze konuşma fırsatlarını bulun. Utangaçsanız, aynanın karşısında şarkı söyleyerek veya televizyonda en sevdiğiniz aktörlerin ardından tekrar ederek kendi kendinize konuşma pratiği yapın. Ağzın bir kas, konuşma pratiği yapmak için hareket ettirmen yeterli! Son olarak, yazmak sizin beceriniz değilse, her gün bir günlük tutmayı deneyin.

3. Uzun vadeli hedeflerinizi yeniden değerlendirin
Net ve gerçekçi hedefler belirlemek, rutininizin bir parçası haline gelene kadar iyi öğrenme alışkanlıklarına bağlı kalmanız için sizi motive edebilir. Birkaç yıl içinde bir yeterlilik sınavına girmeyi planlıyor musunuz? Çocuklar için dil eğitmeni olmak ister misiniz? Bir gün yeminli tercüman olmayı mı hedefliyorsunuz? Yoksa birden fazla dil çiftinde mi çevirmek istiyorsunuz? Bunlar, dil becerilerinizi öğrenmeye ve geliştirmeye devam etmenizi sağlayacak hedeflerden sadece birkaçı.

Özellikle dil becerilerinizden bir gelir elde ediyorsanız, becerilerinizi korumak ve geliştirmek için odaklı bir çaba göstermeniz zorunludur. İkinci dil becerilerinizi geliştirmek, başka gelir kaynaklarına yol açabilir. Örneğin, şu anda ana dilinize çeviri yapıyorsanız, sonunda ikinci dilinize çevirebilmek için becerilerinizi geliştirmeye çalışabilirsiniz. Yetkin olduğunuzda, bu beceriyi pazarlamaya başlayabilir ve daha fazla para kazanabilirsiniz.

Buna ek olarak, birinci veya ikinci dilinizde içerik yazma, düzenleme ve metin yazarlığı gibi diğer serbest mesleklere de girebilirsiniz. Bu yüzden kariyerinizde yeni kapılar açmak için öğrenmeyi ve becerilerinizi geliştirmeyi asla bırakmayın!

Murat YARDIMCI

Leave a Reply

Close Menu

Başarınızın anahtarı!

Ekibimiz tüm heyecanı ve dinamikliği ile sizin için yeni nesil araçlarla hizmet vermeye devam ediyor.

ÇeviriGo

Firüzağa Mah.
Boğazkesen Cd.
Set Sk. 6/2
Beyoğlu, İST

W: +90(544)462 8170
E: info@cevirigo.com

error: İçerik korunmaktadır!