sayfa içeriği Skip to main content
search

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Samandağlı Neval Çam, işaret dilini tercüme eden yazılımıyla dünyaca ünlü Stanford Üniversitesi’nden tam burs aldı!

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Samandağlı Neval Çam, işaret dilini tercüme eden yazılımıyla dünyaca ünlü Stanford Üniversitesi’nden tam burs aldı! Neval, Stanford Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bilimleri Bölümünde 4 yıl boyunca eğitimine tam burslu öğrenci statüsüyle devam edecek.

Hataylı öğrenci, Microsoft tarafından da “Yılın En Başarılı Kadın Yazılım Girişimcisi” de seçildi! Henüz 16 yaşında olmasına rağmen işaret dilini tercüme eden bir yazılım geliştiren Neval, kendisinden 10-15 yaş daha büyük adayların bulunduğu bu yarışmada Microsoft tarafından yılın en başarılı kadın yazılım girişimcisi seçildi

Kaynak

ÇAM: BU PROJE GELECEKTE DAHA YOĞUN KULLANILACAK

Hataylı öğrencinin projesi, işitme ve konuşma engelli kişilerin günlük hayatlarında işaret dilini bilmeyenler ile de rahatça iletişim kurabilmesine olanak sağlıyor. Akıllı telefon ve cihazlarda da kablosuz olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanacak olan program işaret dilini anında tercüme ederek iletişimdeki engelleri ortadan kaldıracak! Stanford Üniversitesi’nde yapay zekâ teknolojileri üzerine çalışmak istediğini anlatan Neval “Bu konu maalesef Türkiye’de başlangıç noktasında bile değil. Gelecekte çok daha yoğun kullanılacak, herkes insansız araçlara binecek” dedi.

Leave a Reply

Close Menu

Başarınızın anahtarı!

Ekibimiz tüm heyecanı ve dinamikliği ile sizin için yeni nesil araçlarla hizmet vermeye devam ediyor.

ÇeviriGo

Firüzağa Mah.
Boğazkesen Cd.
Set Sk. 6/2
Beyoğlu, İST

W: +90(544)462 8170
E: info@cevirigo.com

error: İçerik korunmaktadır!