sayfa içeriği Skip to main content
search

Bugün dil yeterlilik sınavları hakkında konuşmak için biraz zaman ayırmak istedik. Yeterlilik testi, ister bir işverene, bir devlet kurumuna, bir eğitim kurumuna, ister sadece kendinize, becerilerinizi kanıtlamanın yararlı bir yolu olabilir.

Aşağıda, dil yeterlilik testlerinin ne olduğu konusunda size detay vereceğiz. Ayrıca çeşitli diller için en sık kullanılan testlerden bazılarına göz atacağız.

Dil becerileri testinize girmeye hazır mısınız? Burada en yaygın seçeneklerden bazılarını inceledik ve ayrıca yabancı dil yeterlilik testine nelerin dahil olduğuna, faydalarına ve nasıl hazırlanabileceğinize değindik.

Dil Yeterlilik Testleri Nelerdir?
Yeterlilik testi nedir? Hepimizin okuldan hatırladığı türden dil değerlendirme testleri, kelime ve dil bilginizi öğrenip öğrenmediğinizi kontrol etmek için tasarlanmıştır. Bir dil yeterlilik sınavı, dili ne kadar iyi kullanabildiğinizi test etmek için tasarlanmıştır. Gerçek dünyadaki durumlar ve kullanımla ilgili.

Aradaki fark, bir dil yeterlilik sınavını geçmenin bir ders kitabı çalışmaktan daha fazlası olduğu anlamına gelir. Dile ve onu günlük konuşmada nasıl kullanacağına dair doğal bir hissin olması gerekir. Bu tür bir dilbilimci sınavına nasıl hazırlanabileceğinizi aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışacağız. İlk olarak, neyin dahil olduğuna bakalım.

Dil Yeterlilik Testleri Nasıl İşler?
Bu tür dil testleri dört alana odaklanır: dinleme, konuşma, okuma ve yazma. Günlük bir dil kullandığınızda, tüm bu becerileri kullanmanız gerekir. Dil yeterlilik testleri, bunu yaparken ne kadar yetkin olduğunuzu incelemek için tasarlanmıştır.

Hemen hemen her dil testinde, konuşmak için oldukça fazla zaman harcarsınız. Konuşma testi, sınav görevlisi ile konuşmanızı veya sınav görevlisi izlerken üçüncü bir şahısla konuşmanızı içerebilir. Ayrıca bir video izlemeniz veya bir ses klibi dinlemeniz ve ardından buna dayalı olarak soruları yanıtlamanız istenebilir.

Diğer iki dilli testler, becerileri farklı şekillerde birleştirir. Örneğin, bir makaleyi okumanız ve ardından içeriğini tartışmanız istenebilir. Bu, sınav görevlisinin hem konuşma becerilerinizi hem de okuduğunuz ayrıntıları anladığınızı dikkate almasına olanak tanır.

Neden Dil Yeterlilik Testlerine Girmelisiniz?
Bir dil akıcılığı testi ile yeterliliğinizi kanıtlamak, aksi takdirde size kapalı kalabilecek kapıları açabilir. Bu, hayalinizdeki işi yurt dışında veya yurt içinde, dış pazarlara hizmet veren bir şirkette bulmak anlamına gelebilir. Bu, istediğiniz eğitim kursuna erişmek anlamına gelebilir. Ya da sadece kişisel gurur için olabilir.

Dilsel test türlerinin de daha geniş faydaları vardır. Cardiff University Business School, İngiltere’nin işyerinde dil becerileri eksikliği nedeniyle kaybedilen sözleşmelerde her yıl 48 milyar sterlin kaybettiğini bildiriyor.

Birleşik Krallık tek dilliliği ile ünlüdür, ancak İngiliz ihracatçıların %96’sının hizmet verdikleri pazarlarda herhangi bir yabancı dil becerisine sahip olmadığını okuduğumda yine de şaşırdım. Bu, şirketlerin yeni işler kazanma veya hatta bazen mevcut işleri sürdürme konusunda çevik bir şekilde hareket edemeyecekleri anlamına gelir. Birdenbire yılda 48 milyar sterlin kaybetmek mantıklı geliyor.

Dil Yeterlilik Testlerinin Yaygın Kullanım Örnekleri
Bir dil değerlendirme sınavına ne zaman ve neden girmeniz gerekebileceğine dair bazı yaygın örnekleri incelemeye değer olduğunu düşünüyorum.

İstihdam Senaryoları
Dilini anadili olarak konuşmadığınız bir ülkede çalışmak ister misiniz? Örneğin, ABD’ye veya Birleşik Krallık’a taşınırsanız, dil becerilerinizin oradaki kurumsal dünyada bir rol için yeterli olduğunu göstermek için bir İngilizce dil yeterlilik sınavına girebilirsiniz.

Yurt dışında okuyan
Yurtdışında eğitim almayı hayal eden gençlerin seçtikleri konuda iyi notlar almaktan daha fazlasını yapmaları gerekiyor. Birçoğunun dil becerilerinin de not aldığını göstermek için bir dil yeterlilik sınavını tamamlaması gerekecek.

Devlet tarafından zorunlu kılınan Dil Yeterlilik Testleri
Bazı durumlarda, girmeniz gereken devlet tarafından zorunlu kılınan bir sınav olabilir. Örneğin, Birleşik Krallık’daki belirli vize veya vatandaşlık başvuruları için Güvenli İngilizce Dil Testini (SELT) geçmeniz gerekebilir. Bu arada ABD’de tamamlamanız gereken ACTFL Sözlü Yeterlilik Mülakatıdır.

Uzman Testleri
Çoğunuzun bir uzmanlık yeterlilik sınavına girmenizi gerektiren durumlar da vardır. Örneğin Savunma Dili Yeterlilik Testi, bireylerin ordunun ihtiyaç duyduğu dilleri kullanmasını test etmek için kullanılır.

Bilmeniz Gereken Dil Yeterlilik Testleri
Dışarıda o kadar çok yeterlilik testi var ki, nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Aslında, aynı şey hangi dilin öğrenileceği için bile geçerli olabilir. Neyse ki, sizin için biraz daha kolaylaştırmak için en iyi 15 dili bir araya getirdik.

Her dil için bilmeniz gereken dil yeterlilik sınavlarını incelemeden önce, Avrupa Dil Sertifikalarının (TELC) on dili kapsayacak şekilde mevcut olduğunu belirtmekte fayda var: İngilizce, Almanca, Türkçe, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Portekizce, Rusça, Lehçe ve Arapça. Bu dil yeterlilik testleri, Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi’ne uygundur ve 20’den fazla ülkede alınabilir.

Bazı ek seçeneklere bakalım.

İngilizce
Standartlaştırılmış bir İngilizce yeterlilik sınavına girmek, dil bilginizi kanıtlamanın en hızlı yollarından biridir.

TOEFL
En çok talep edilen standartlaştırılmış İngilizce yeterlilik sınavlarından biri, Educational Testing Service tarafından sağlanan Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi’dir (TOEFL). Dünyada kullanılan en tanınmış iki İngilizce yeterlilik sınavından biridir ve özellikle akademik kurumlar ve birçok meslek kuruluşu tarafından tercih edilmektedir.

IELTS
Diğer büyük İngilizce dil sınavı, 1989’dan beri kullanımda olan Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi’dir (IELTS). Şu anda Birleşik Krallık Vizeleri ve Göçmenlik servisi tarafından kullanımı onaylanmış tek Güvenli İngilizce Dil Testi’dir.

IELTS, İngiltere, Avustralya, Kanada, İrlanda, ABD ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere birçok ülkede ana dili İngilizce olmayanların İngilizce yeterliliğini doğrulamak için kullanılır. Birçok Avrupa ülkesi de bunu kullanıyor. TOEFL’de olduğu gibi, akademik ortamlarda ve profesyonel kuruluşlarda yaygın olarak kullanılır.

TOEIC
Uluslararası İletişim için İngilizce Testi (TOEIC), uluslararası ortamlarda çalışanların dil becerilerini test etmek için yaygın olarak kullanılır. Dinleme ve okuma yeterliliği ile konuşma ve yazma yeterliliğini test etmek için tasarlanmış dil sınavlarını içerir.

Almanca
Sprechen Sie Deutsche? Eğer öyleyse ve yeteneklerinizi kanıtlamak istiyorsanız veya buna ihtiyacınız varsa, muhtemelen aşağıdaki Almanca dil yeterlilik sınavlarından biri olacaksınız.

DSD
Deutsches Sprachdiplom Stufe I ve II (DSD), Almanca’yı yabancı dil olarak konuşanların dil yeterliliğini test etmek için tasarlanmıştır. Okullarda ana olarak kullanılan test, 1973’ten beri uygulanmaktadır. Konuşmacılar, Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi’nin A2/B1 veya B2/C1 düzeyinde değerlendirilir.

KKH
Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (DSH), Alman üniversiteleri tarafından öğrencilerin derslerinin verileceği dili anlama yeteneklerini test etmek için kullanılan dil değerlendirme testidir. Üç not seviyesi, Avrupa Ortak Ülkesinde B2, C1 ve C2’ye eşittir. Referans Çerçevesi.

TestDaF
Test Deutsch als Fremdsprache (TestDaF), Alman üniversitelerinde çalışmak isteyen akademisyenlerin ve bilim adamlarının yanı sıra bu üniversitelerde okumak isteyenlerin Almanca dil yeterliliğini değerlendirmek için 95 ülkede kullanılmaktadır.

Fransızca
Kanıtlamanız gereken Fransızca dil bilgilerinizse, aşağıdaki seçeneklerden biri işinizi görebilir.

TEF
Test d’Évaluation du Français (TEF), göçmenlik prosedürlerinin bir parçası olarak akıcılığı test etmek için birçok üniversite ve Kanada Federal Hükümeti de dahil olmak üzere bir dizi kurum tarafından kullanılmaktadır. Tam test beş bölüme ayrılmıştır ve tamamlanması dört saatten az sürer. Bazı durumlarda, bölümlerden ikisi isteğe bağlıdır.

TCF
Test de Connaissance du Français (TCF), hem Fransa’da hem de Kanada’da iş başvurusunda bulunanlar tarafından ve eğitim amacıyla ve ayrıca Québec’teki göçmenlik süreçleri için kullanılmaktadır. Yeterlilik seviyeleri, A1’den C2’ye kadar CEFR’yi takip eder.

TFI
Test de Français International (TFI), Educational Testing Service tarafından yönetilen bir dil sınavıdır. Dinleme ve okuma becerilerini değerlendirir ve yaklaşık 2,5 saat sürer.

İspanyolca
Birçok kişi okumak veya çalışmak için İspanyolca öğrenir. Bu nedenle, öğrencilerin girebileceği bir dizi İspanyolca yeterlilik sınavı vardır.

DELE
Diplomas de Español como Lengua Extranjera (DELE), konuşmacıların İspanyolca yeterliliğini tanımak için 100’den fazla ülke tarafından kullanılmaktadır. Bu saygın İspanyolca akıcılık sertifikası, İspanyolca konuşulan dünyadaki okullar ve üniversiteler tarafından kullanılmaktadır. Her yıl 60.000’den fazla DELE İspanyolca dil yeterlilik sınavı yapılmaktadır.

SIELE
Servicio Internacional de Evaluación de la Lengua Española (SIELE), bireylerin hem akademik hem de profesyonel amaçlar için yetenek düzeylerini değerlendiren resmi bir İspanyol yeterlilik testidir. SIELE, İspanyolca’ya evrensel bir dil olarak yaklaşır, yani Latin Amerika İspanyolcasının yanı sıra Avrupa’dan da özellikler içerir.

CELU
Certificado de Español: Lengua y Uso (CELU), Arjantin’de hem eğitim hem de çalışma amaçlı bir Arjantin İspanyolca dil yeterlilik testidir.

Çince
Bazıları Mandarin Çincesi’nin öğrenilmesi en zor dil olduğunu iddia etse de, birçok kişi kariyerlerini veya iş beklentilerini geliştirmek amacıyla bunu dener. Aşağıda ayrıntıları verilen dil yeterlilik testleri, dil başarı düzeylerini değerlendirmek için kullanılır.

HSK
Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK), Standart Çince öğrenenler için standartlaştırılmış dil değerlendirme testidir. Hanban (Çin Halk Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kurum) tarafından yönetilir, hem akademik hem de kurumsal ortamlarda kullanılabilir. Anakara Çin, Hong Kong ve Makao’da alınabilir ancak Tayvan’da alınamaz.

TOCFL
Yabancı Dil Olarak Çince Testi (TOCFL) anakara Çin, Hong Kong ve Makao’da yapılamaz. Tayvanlı Mandarin’in standartlaştırılmış testidir.

Tayvan’da okumak isteyen aktif konuşmacılar.

Korece
Korece biliyor ve Kore’de okumayı veya çalışmayı planlıyor musunuz? Eğer öyleyse, aşağıdakilerden biri size bu yolda yardımcı olabilir.

TOPIK
Korece Yeterlilik Testi (TOPIK), anadili İngilizce olmayanlar için Korece dil becerilerini kanıtlamak için alınabilir. Üniversiteler ve işletmeler tarafından başvuru sahiplerinin yeterliliğini değerlendirmek için kullanılır.

KPE
Kore Yeterlik Sınavına (KPE) yurtdışında yaşayan ve Kore’de çalışmak veya okumak isteyenler girebilir. Standartlaştırılmış dil değerlendirme testi, konuşma, dinleme, okuma ve yazmayı kapsar.

Japonca
Japonca büyüleyici bir dildir ve öğrenmesi çok faydalı olabilir. Kimlik bilgilerinizi kanıtlamak için aşağıdaki yeterlilik testlerinden birine girebilirsiniz.

JLPT
Japonca Dil Yeterlilik Testi (JLPT), yılda iki kez Japonya’da ve bir kez başka yerlerde yapılan beş seviyeli bir yabancı dil sınavıdır. Dil bilgisini, okuma ve dinleme yeteneklerini değerlendirir.

NAT-TEST
Japon Dili NAT-TEST, JLPT’yi birçok yönden yansıtır. Japonya’da okumak isteyen ancak dili anadili olarak konuşamayan öğrenciler için tasarlanmıştır.

BJT
İş Japoncası Yeterlilik Testi (BJT), kurumsal dünyaya uygun kapsamlı bir Japonca okuryazarlık testidir. JLPT genel dil kullanımına odaklanırken, BJT’nin özünde iş dili vardır.

Arapça
Arapça dil yeterlilik testi mi arıyorsunuz? Eğer öyleyse, aşağıdakilerden biri ihtiyaçlarınızı karşılayacak mı?

ALPT
Arapça Dil Yeterlilik Testi (ALPT), İslam Ticaret ve Sanayi Odası tarafından onaylanan bir Arapça yeterlilik testidir. Bu, Afrika ve Uzak Doğu’daki 34 ülke ile birlikte 22 Arap ülkesinin tamamını kapsamaktadır. Beş bölümü, dinlediğini anlama, okuma, konuşma, yazma ve yapıyı ölçmek için tasarlanmış testleri içerir.

Certificat International de Maitrise en Arabe
Paris merkezli Institut du Monde Arabe, Ortak Avrupa Referans Çerçevesi doğrultusunda ortak bir Arapça yeterlilik ölçümü sağlamak için 2019 yılında Certificat International de Maitrise en Arabe’yi tanıttı. Ağırlıklı olarak Arap ülkelerindeki özel liselerde, ayrıca Fransa ve İsviçre’de uygulanmaktadır.

İtalyanca
Becerilerinizi resmileştirmeniz gerekiyorsa ve doğru yapmanız gerekiyorsa, aşağıdaki dil yeterlilik sınavlarından biri yardımcı olabilir.

CILS
Certificazione di Italiano come Lingua Straniera (CILS), İtalyan yüksek öğretim kurumları tarafından, anadili İtalyanca olmayan ve bu okullarda okumak isteyen kişilerin dil becerilerini değerlendirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından da tanınmaktadır.

CELI
Certificato di Conoscenza della Lingua Italiana (CELI), İtalya’da okumak isteyen ana dili İtalyanca olmayan konuşmacıların yanı sıra göçmenler ve İtalya’da iş arayanlar tarafından kullanılan başka bir yeterliliktir. İtalya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ve İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından tanınmaktadır.

PLIDA
Progetto Lingua Italiana Dante Alighieri (PLIDA), standart bir dil sınavının tamamlanmasının ardından, sahibinin İtalyanca dil yeterliliğini tanıyan dil diplomalarıdır.

Farklı Dil Yeterlilik Testlerinde Nasıl Başarılı Olacağınıza İlişkin İpuçları
Bir yabancı dil yeterlilik sınavını başarılı bir şekilde geçmek için kendinizi kandırıyorsanız, kendinize yardımcı olmanın birçok yolu vardır:

Saatleri koyun: Günde mümkün olduğu kadar çok saat boyunca mümkün olan her şekilde kendinizi dile bırakın.
Eğlenceli hale getirin: öğrenmenizi çeşitlendirmek ve meşgul olmak için konuşmaları karıştırın, TV/film izleyin, kitap veya çevrimiçi makale okuyun, sohbet işlevleri olan video oyunları oynayın, bilgi kartları kullanın, kelime oyunları oynayın ve daha fazlasını yapın.
Deneme testleri yapın: Şeffaf Dil bunun için harika bir kaynaktır ve TELC ayrıca çok çeşitli diller için deneme sınavları satın almanıza olanak tanır.

Leave a Reply

Close Menu

Başarınızın anahtarı!

Ekibimiz tüm heyecanı ve dinamikliği ile sizin için yeni nesil araçlarla hizmet vermeye devam ediyor.

ÇeviriGo

Firüzağa Mah.
Boğazkesen Cd.
Set Sk. 6/2
Beyoğlu, İST

W: +90(544)462 8170
E: info@cevirigo.com

error: İçerik korunmaktadır!