sayfa içeriği Skip to main content
search

Birkaç Avrupa dili, dünyada en çok konuşulan diller arasındadır. İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Portekizce, hepsi küresel ilk ona giriyor. Bu nedenle, bugün Avrupa dillerine derin bir dalış yapmak istiyorum. Avrupa’da en çok konuşulan dil, Avrupa dil aileleri, bu dillerden bazılarının dünyaya nasıl yayıldığı ve daha fazlasıyla ilgili soruları yanıtlayacağım.

Başlamak için, bugün Avrupa’da konuşulan bazı dillerin nereden geldiğini görmek için tarih kitaplarına bir göz atalım.

Avrupa Dillerinin Hızlı Tarihi
Avrupa, 24 resmi dile ev sahipliği yaparken, kıta genelinde 200 kadar dil konuşulmaktadır. Bu, bazı kıtalara kıyasla çok fazla görünmeyebilir. Örneğin Afrika, 1.500 ila 2.000 dile ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte, Avrupa’nın yaklaşık 200 dili hala çok büyük bir çeşitliliği kapsamaktadır. Bunun nedenini kökenlerine bakarak anlayabiliriz.

Avrupa Dilleri Nasıl Evrimleşti?
Bugün Avrupalı ​​dil konuşanların çoğu – Cambridge University Press’e göre %94’ü – Proto-Hint-Avrupa’dan türemiş bir dil konuşuyor. Devasa Hint-Avrupa dil ailesini doğuran dildir.

Ancak Proto-Hint-Avrupa, Avrupa’daki dillerin en eskisi değildi. Kıtanın eski dilleri, yok olmalarından önce kayıt eksikliği nedeniyle büyük ölçüde kaybolmuştur. Bunun tek istisnası, Avrupa’nın Hint-Avrupa öncesi dilsel kökenlerinden türeyen bir dil izolatı olan Baskça’dır. Coğrafi terimlerle, Hint-Avrupa dillerinin Batı Orta Asya’da bir yerden geldiğine inanılıyor, ancak zamanın geçişi nedeniyle bu tür ifadeleri kesin olarak söylemek yine de zor!

Başlıca Avrupa Dil Aileleri
Avrupa’daki diller üç ana alt gruba ayrılabilir: Hint-Avrupa, Ural ve Baskça. Bunların her birine bir göz atalım.

Hint-Avrupa
Avrupa dil alt gruplarının açık ara en büyüğü olan Hint-Avrupa, Roman, Cermen, Slav, Baltık, Kelt, Helen, Arnavut ve Ermeni dillerini kapsar. Aralarında, bu diller Avrupalıların büyük çoğunluğu tarafından konuşulmaktadır.

Romantik Diller
İspanyolca, Portekizce, Fransızca ve İtalyanca en çok konuşulan Roman dilleridir. Ana dili konuşanların sayısı açısından, İspanyolca, 471 milyon anadili konuşmacısıyla (Çince’den sonra) dünyada en çok konuşulan ikinci dildir. Çoğunluğu Güney ve Orta Amerika’da bulunurken, İspanya 43,3 milyon İspanyolca konuşana ve ABD 41,5 milyona ev sahipliği yapıyor.

Toplam konuşmacı sayısı (anadili artı ikinci dil konuşanlar) açısından, İspanyolca dünyaya yayılmış 543 milyon konuşmacı ile dünya çapında dördüncü sırada yer almaktadır. Aşağıdaki bağlantı aracılığıyla İspanyolca konuşulan ülkeler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu arada Portekizce, dünya çapında 232 milyon ana dili konuşmacıya sahip ve bu da onu dünyanın en çok konuşulan altıncı dili yapıyor. 258 milyon toplam konuşmacı, dünya çapında dokuzuncu sırada yer aldığı anlamına geliyor.

Fransızca, anadili sayısı bakımından ilk ona girmezken, toplam 267 milyon konuşmacı, Fransızcayı dünyanın en çok konuşulan yedinci dili olarak konumlandırıyor.

Roman dillerinin diğer örnekleri arasında Katalanca, Oksitanca ve Rumence bulunur.

Germen Dilleri
İngilizce, Avrupa dil aile ağacının Cermen dalında en çok konuşulanıdır. 370 milyon anadili konuşuru, bu terimlerle bakıldığında dünyanın en çok konuşulan üçüncü dili olurken, toplam 1.338 milyar konuşmacı, ikinci dil konuşanlar sayıldığında onu dünya çapında en çok konuşulan dil yapıyor.

Yaygın olarak konuşulan diğer Cermen dilleri arasında Almanca, Felemenkçe, Bavyera, İsveççe, Danca, Norveççe, Flamanca ve Afrikaanca bulunmaktadır.

Slav Dilleri
Hint-Avrupa dil grubunun Slav şubesi, Rusça, Ukraynaca, Lehçe, Beyaz Rusça, Çekçe, Bulgarca, Hırvatça, Sırpça, Slovakça ve daha fazlasını içerir. Bunlardan en yaygın olarak konuşulanı, anadili İngilizce olan kişiler tarafından dünyanın en çok konuşulan sekizinci dili olan Rusça’dır (154 milyon kişi ana dili olarak Rusça konuşur). Aynı zamanda 258 milyon kişi ile toplam konuşmacılar tarafından en çok konuşulan sekizinci sıradadır.

Baltık Dilleri
Hint-Avrupa dillerinin çok küçük bir grubu olan Baltık dil grubu, Litvanca ve Letonca’yı içerir.

Kelt
Avrupa’daki Kelt dilleri Galce, Cornish, Galce ve Bretonca’dır. Bu diller, Demir Çağı boyunca Büyük Britanya’da konuşulan Ortak Brittonic dilinden türemiştir. Bu nedenle, Avrupa’daki en eski dillerden bazılarıdır.

Helenik
13,5 milyon konuşmacıya sahip olan Yunanca, Hint-Avrupa ailesindeki tek Helen dilidir.

Arnavut
Yunanca gibi, Arnavutça da Avrupa dil haritasında kendi şubesine sahiptir. Balkanlar’da yaşayan yaklaşık altı milyon anadili Arnavutça var.

Ermeni
Hint-Avrupa ailesindeki Avrupa’nın son dili, yaklaşık 6,7 milyon anadili olan Ermenicedir.

Avrupa’da Ural Dilleri
Avrupa’nın önemli dil ailelerinden bir diğeri olan Ural dilleri iki ayrı grubu içerir. Fin dilleri grubu Fince, Estonca, Sami, Mari, Moksha, Erzyz, Komi ve Udmurt’u içerir. Urgic grubu ise Macar, Khanty ve Mansi’yi içeriyor. Samoyetçe ayrıca Avrupa’nın Ural dillerinden biri olarak sınıflandırılır.

Bask dili
Diğer farklı Avrupa dil ailesi Baskça’dır. Dilin beş ana lehçesi olmasına rağmen, izole bir dil olarak yalnızca Baskça içerir. Baskça, Kuzey İspanya ve Güneybatı Fransa’daki en batıdaki Pireneleri içeren Bask Ülkesinde konuşulur.

Baskça dilbilgisi, farklı kökenleri nedeniyle çoğu Avrupa dilinden önemli ölçüde farklıdır. Bununla birlikte, dil, çevre bölgelerde konuşulan Roman dillerinden büyük ölçüde etkilenmiştir ve kelime dağarcığının %40 kadarını onlardan ödünç almıştır.

Avrupa’da En Yaygın Diller
Yukarıda, dünya çapında en çok konuşulan Avrupa dillerinden bazılarına baktım, peki ya Avrupa’nın kendi içinde?

Anadili olarak konuşanların sayısına bakıldığında, sonuçların sizi şaşırtabileceğini düşünüyorum…

Rusça
Küresel anlamda yalnızca sekizinci sırada yer alabilirken, anadili konuşanların sayısı söz konusu olduğunda, Rusça Avrupa’da en çok konuşulan dildir. Doğu Avrupa’da yaygın olarak konuşulan Rusça’nın ana dili 150 milyondur. Çoğu Avrupa dilinden farklı olarak, Latin alfabesi yerine Kiril alfabesini kullanır.

Almanca
Almanca, yaklaşık 100 milyon anadili konuşan sayısı ile Avrupa’da en yaygın dildir. Almanya, Avusturya, İsviçre, Belçika ve Lüksemburg’da konuşulmaktadır. Almanca, Danimarka, Hollanda, Slovenya, İsveç, Polonya, Finlandiya ve Macaristan da dahil olmak üzere Avrupa’da ikinci dil olarak yaygın bir şekilde konuşulmaktadır.

Almanca, İngilizce ve Fransızca ile birlikte AB’nin üç prosedür dilinden biridir. Son zamanlarda Almanca konuşan ülkeler hakkında bir yazı yazdım, bu dilin yayılması hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız – ayrıntılar için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Fransızca
Fransızca’nın yaklaşık 80 milyon ana dili konuşmacısı var ve bu da onu Avrupa’da en çok konuşulan dillerden biri yapıyor. Fransızca’nın dünya çapında başka nerelerde konuşulduğunu keşfetmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Almanca gibi, Fransızca da birçok Avrupalı ​​tarafından ikinci dil olarak konuşulur; Avrupa nüfusunun %30’undan fazlasının biraz bilgisi var. Fransızca, Fransa’da resmi dil (ve İsviçre, Belçika ve Lüksemburg’un ortak resmi dili) olmasının yanı sıra, AB, Dünya Ticaret Örgütü ve BM’nin prosedürel dillerinden biridir.

Türkçe
Avrupa, anadili Türkçe olan yaklaşık 78 milyona ev sahipliği yapıyor. Çoğu Türkiye’de ikamet ediyor, ancak Makedonya, Yunanistan, Sırbistan ve Almanya da Türkçe konuşan büyük bir nüfusa ev sahipliği yapıyor.

İtalyanca
Avrupa’da yaklaşık 69 milyon insan ana dili olarak İtalyanca konuşmaktadır. İtalyanca konuşanlar sadece İtalya’da değil, aynı zamanda İsviçre, Vatikan, San Marino, Hırvatistan ve Slovenya’da da bulunuyor.

İngilizce
Dünya çapında en çok konuşulan Avrupa dillerinden biri olmasına rağmen, İngilizce’nin Avrupa’da yalnızca 60 milyon anadili vardır – anadili Rusça olanların yarısından daha azdır.

Buna rağmen İngilizce, AB’nin üç prosedür dilinden biridir (AB’nin, Birleşik Krallık’ın bloktan çıkmasına rağmen koruyacağını onayladığı bir statü). Aynı zamanda küresel anlamda en hızlı büyüyen dillerden biridir.

İspanyolca
İspanyolca, yukarıda bahsettiğim gibi, dünyanın en yaygın dillerinden biridir. Avrupa’da 43 milyon konuşmacısı var.

Ukraynaca
Tahmini 40 milyon konuşmacı ile Ukraynaca, Avrupa’daki ana dillerden bir diğeridir. 1991’den bu yana bağımsızlığını yeni kazanan Ukrayna’nın resmi dili olan Ukrayna dilinin çalkantılı bir siyasi tarihi vardır ve Ukrayna’da Rusça ile ön plana çıkmak için bu güne kadar devam etmektedir.

Lehçe
Avrupa, 36 milyon anadili Lehçe konuşana ev sahipliği yapmaktadır. Ağırlıklı olarak Polonya, Çekya, Macaristan, Beyaz Rusya ve Ukrayna’da yaşıyorlar. Bir Batı Slav dili olmasına rağmen, Lehçe Almanca, Latince ve Fransızca dahil olmak üzere Cermen ve İtalik dillerinden büyük ölçüde etkilenmiştir.

Rumence
Romanya, Moldova ve Transdinyester’de konuşulan Romen dilinin anadili 23 milyon civarındadır. İngilizce konuşanlar için öğrenmesi en kolay dillerden biridir.

AB Dilleri
Avrupa Birliği’nin her üye devletinin, AB’nin dokümantasyon, çeviri, yorumlama vb. sağlayacağı bir resmi dili vardır. AB’nin 24 resmi dili şunlardır:

• Bulgarca

• Hırvatça

• Çek

• Danimarkaca

• Hollandaca

• İngilizce

• Estonca

• Fince

• Fransızca

• Almanca

• Yunanca

• Macar

• İrlandalı

• İtalyanca

• Letonca

• Litvanca

• Malta

• Lehçe

• Portekizce

• Rumence

• Slovakça

• Slovence

• İspanyolca

• İsveççe

Avrupa’da Bölgelere Göre Konuşulan Dillerin Tam Listesi
Avrupa’daki resmi dillerin tam listesini arıyorsanız, işte burada. Kullanım kolaylığı için bölgelere göre ayırdım. Avrupa’da tümü kıtanın dilsel yapısına katkıda bulunan çok sayıda ortak resmi, bölgesel, azınlık ve diğer diller olduğunu unutmayın.

Kuzey Avrupa
Kuzey Avrupa, resmi dilleri aşağıdaki gibi olan birden fazla ülkeden oluşur:

• Danimarka – Danca

• Estonya – Estonca

• Finlandiya – Fince ve İsveççe

• İzlanda – İzlandaca

• Norveç – Norveççe ve Sami

• İsveç – İsveççe

Güney Avrupa
Güney Avrupa, Kuzey Avrupa’nın yaklaşık iki katı kadar ülkeye ev sahipliği yapmaktadır. Bu ülkeler, resmi dilleriyle birlikte şunları içerir:

• Avusturya – Almanca

• Andorra – Katalanca

• Kıbrıs – Yunanca ve Türkçe

• Cebelitarık – İngilizce

• Yunanistan – Yunanca

• İtalya italyanca

• Malta – Maltaca ve İngilizce

• Portekiz – Portekizce

• San Marino – İtalyanca

• İspanya – İspanyolca (Kastilya)

• Türkiye Türkçesi

• Vatikan Şehri – İtalyanca ve Latince

Batı Avrupa
Batı Avrupa’ya gidin ve bir dizi başka resmi dil bulabilirsiniz. Bunlar şunları içerir:

• Belçika – Hollandaca, Almanca ve Fransızca

• Fransa Fransızcası

• İrlanda – İrlandaca ve İngilizce

• Lüksemburg – Lüksemburgca, Almanca ve Fransızca

• Monako – Fransızca

• Hollanda – Hollandaca

• Birleşik Krallık – İngilizce

Doğu Avrupa
Doğu Avrupa’daki ülkelerin resmi dilleri çok ve çeşitlidir. İçerirler:

• Arnavutluk – Arnavutça

• Beyaz Rusya – Beyaz Rusça ve Rusça

• Bosna-Hersek – Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça

• Bulgaristan – Bulgarca

• Hırvatistan – Hırvatça

• Çek Cumhuriyeti – Çekçe

• Estonya – Estonca

• Macaristan – Macarca

• Kosova – Arnavutça ve Sırpça

• Letonya – Letonca

• Litvanya – Litvanca

• Moldova – Rumence

• Karadağ – Karadağ

• Kuzey Makedonya – Makedonca ve Arnavutça

• Polonya – Lehçe

• Romanya – Rumence

• Rusya – Rusça

• Sırbistan – Sırpça

• Slovakya – Slovakça

• Slovenya – Slovence

• Ukrayna – Ukraynaca

Avrupa Dilleri Dünyaya Nasıl Yayıldı?
Diller, ister fetih, ister keşif veya daha yakın zamanda ekonomik göç kalıplarının bir sonucu olarak olsun, temel olarak göç yoluyla yayıldı. Bunun örneğini Avrupa’da Latince’nin yaygınlaşmasıyla görebiliriz. Romalılar ülke ülke fethettikçe, dilleri yerleşti ve yol boyunca bir dizi ana dili yerinden etti ve / veya değiştirdi. Bunun etkisini İtalyanca, Fransızca, Portekizce, İspanyolca, Romence, Katalanca, Romanca ve diğer Roman dillerinde bugüne kadar görebiliriz.

Kıta sınırlarının ötesine yayılan Avrupa dilleri açısından, Keşif Çağı’nın denizcilerini büyük ölçüde sorumlu tutabiliriz. Kalyonları okyanusları geçtikçe ana dilleri de geçti. Bu nedenle, İspanyolca ve Portekizce gibi Avrupa dilleri Güney Amerika gibi yerlerde çok yaygın olarak konuşulmaktadır (Güney Amerika’da konuşulan dillerin tam listesi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz).

Daha yakın zamanlarda internet, Avrupa dillerinin Avrupa’nın ötesine yayılmasında da rol oynadı – özellikle İngilizce.

Kültürler ve Avrupa Dilleri Arasındaki Bağlantı
Her kıtada olduğu gibi, Avrupa’nın kültürleri ve dilleri arasında güçlü bağlar vardır. Dil, özellikle siyasallaştığında, bölücü bir konu olabilir. Bunu Avrupa’da ve dünyanın başka yerlerinde defalarca gördük.

Bir kültürü anlamak, onun dilini ve o dilin kökenlerini anlamak demektir. Aynı zamanda, dilin nasıl ve neden bu kadar önemli olduğuna dair bir takdir geliştirmek anlamına da gelir. Bu, özellikle insanların kendi dillerinin tehdit altında olduğunu hissettikleri veya dilin bir azınlık tarafından konuşulduğu durumlarda geçerlidir. Bu durumlarda, dille ilgili gerilimler yaygındır ve dil ve kültürle ilgili sorunların dikkatli bir şekilde tedavi edilmesi gerekebilir.

Leave a Reply

Close Menu

Başarınızın anahtarı!

Ekibimiz tüm heyecanı ve dinamikliği ile sizin için yeni nesil araçlarla hizmet vermeye devam ediyor.

ÇeviriGo

Firüzağa Mah.
Boğazkesen Cd.
Set Sk. 6/2
Beyoğlu, İST

W: +90(544)462 8170
E: info@cevirigo.com

error: İçerik korunmaktadır!